Yenidoğan Bebeklerde Sarılık

yenidogan-bebeklerde-sarilik.jpg

yenidoğan bebeklerde sarılık

Yenidoğan bebeklerin %80 – %90 ında görülen bir durumdur, yenidoğan sarılığı. Bebek doğduktan 2-3 gün sonra hafif ten sararmaya başlayabilir, panik yapılmamalıdır ancak ihmal de edilmemelidir. En yakın hastaneye gidilip. Bebeğin topuğundan kan alınıp bilirubin değerine bakılmalıdır.

Eğer bilirubin değeri 17-18 in altındaysa korkulacak bişey yoktur ancak 24 saat sonra tekrar kontrol ettirilmelidir. Bu süre içinde de anne bebeğe her 2 saatte bir 60 cc bebek maması veya anne sütü vermelidir. Bunu düzgün olarak yaparsanız ertesi gün bilirubin değerinin düştüğünü göreceksiniz. Zaten yenidoğan bebeklerde sarılığın sebebi yetersiz beslenmedir. Anne bebeği emzirdiğini düşünür ancak bebeğin ne kadar emdiğini göremez. Yetersiz beslenen bebekte kan şekeri düşer ve sürekli uyku hali oluşur. Bebek zorla uyandırılıp 2 saatte bir bir öğün mama bir öğünde anne sütü verilmelidir 60 cc.

Anne sütünün ne kadar verildiğini öğrenebilmek içinde anne sütünü sağmalı ve biberonla vermelidir. Yoksa yanıltıcı olabilir. Bebek Sağlığı açısından anne sütü çok önemlidir ancak ilk günlerde mama da gerekli olabilir.

Eğer bilirubin değeri 17-18 in üzerindeyse bebeğe fototerapi uygulanması gerekmektedir. Fototerapi bebeğe çıplak olarak güçlendirilmiş ışık vermektir. Bebeğe bir zararı yoktur aksine vücuttaki sarılık yapan hücreleri öldürür.

Bebeğiniz 1 haftayı geçirdikten sonra yenidoğan sarılığı ortadan kalkar ve korkulacak bişey kalmaz.

yenidoğan bebeklerde sarılık

yenidoğan bebeklerde sarılık

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir