Ananaslı Kek Tarifi

Ananaslı Kek İçin Gereken Malzemeler
3 tane yumurta
Yarım su bardağı yogurt
Yarım su bardağı sıvı yağ
2 su bardağı un
1 paket kabartma tozu
1,5 su bardağı toz şeker
500 gram konserve ananas( Marketlerden alıp kestirdiğiniz kap içerisindeki ananaslar da olabilir. Suyunu da kullanacaksınız. Dökmeyin.)

Kekimizin Alt Tabanı İçin Gerekenler

Esmer toz şeker
1 yemek kaşığı tereyağı

Ananaslı Kek Yapımı

Ananaslı kek tarifinin alt tabanını yapmak için erittiğiniz 1 yemek kaşığı dolusu tereyağını 1,5 bardak esmer toz şeker ile birlikte karıştırıp kek kalıbına yayın. Kek kalıbıızın suyu damlatmayan bir kek kalıbı olması lazım. Üstüne ananasınızın bir kısmını dilimleyerek tek sıra olacak şekilde dizin.

Daha önceden 200 derece olarak ısıttığınız fırında altı yedi dakika kadar şeker eriyinceye kadar pişirin ardından fırından çıkarın. 3 adet yumurtayı derince bir kabın içeirsine alarak üstüne yarım su bardağı kadar ananas suyu ilave edin. Köpürünceye dek çırpmaya devam edin sonra da şekeri edin ve yine çırpın. Yarım su bardağı sıvıyağı, yarım su bardağı yoğurdu ve kabartma tozunu da ilave ederek hızlıca çırpın.

Yavaşça unu da ilave edin ve kek harcını da hazırlayın. Geriye kalan ananaslarınızı da ufak ufak doğrayarak kek hamurunuzun içine dökün. Kek harcınızı ananaslı kek kalıbına dökerek daha önceden ısıttığınız 180 derecelik fırınınızda kekin üstü kızarıcaya dek pişirin. Kekinizin içinin piştiğini bir kürdan yardımı ile keke batırıp çıkararak kontrol edin. Eğer hamur dışarı çıkmıyorsa kek pişmiştir. Ufak hamur kalıntısı kürdanla birlikte geliyorsa biraz daha pişirin. Daha sonra ananaslı kekiniz hazır.

Afiyet olsun...