Sabah Yürüyüşünün Faydaları

Sabahları gözünüzü bir açıyorsunuz ve normalde kalktığınız saatte yarım saat daha erken kalktığınızı fark ediyorsunuz. Haliyle geri yatıyorsunuz. Yatmayın, kalkın ve kendinize bir iyilik yapın. O iyilik de sabah yürüyüşü olsun. Çoğu zaman üşendiğimiz sabah yürüyüşleri faydaları hakkında bilginiz varmı? Üşenmeye son, yola devam. Sabahları yürümenin ne kadar faydalı olduğu hakkında sizleri bilinçlendirmek istedik. İşte o muhteşem faydalar...

Zinde Bir Gün

Zaman zaman güne agresif ve yorgun bir şekilde uyanabiliyoruz. Bu durum çevremizdeki kişilerle ilerişimimizi de etkiliyor. Ancak sabah yürüyüşü yaparsanız yorgunluğunuz yerini anlam veremediğiniz bir enerjiye bırakacak ve günün patronu siz olacaksınız. Tabi bu yürüyüşleri düzenli yapmanın vücut olarak daha çok faydasını göreceksiniz. O yüzden her gün en az yarım saat yürüyerek hayatınızın patronu siz olun.

Hastalıklara Karşı Duran Bir Güç

Her gün sabahları düzenli bir şekilde yarım saat yürümek, koşu yapmak kadar yararlıdır. Yürüyüş diyabet, depresyon ve bazı kanser çeşitleri gibi hastalıkların başlama riskini azaltarak yüksek tansiyon ve kolestrol ile savaşmanızı sağlayabilir.

Amerikan Sağlık Birliği’de bir konuşmacı olan Doktor Gregg Fonarow, spor yapmanın kalp ve damar sorunlarıyla başa çıkmayı kolaylaştırarak genel sağlık durumumuzu koruduğunu belirtti. Bu bilgiye ek olarak düzenli olarak yürümenin kalp ve damar hastalıklarını azaltması yönünde yapılan tüm çalışmalardan olumlu sonuçlar alınmıştır.

Kilo Dengeniz Düzenlenecek

Özellikler kilolu bayanlar için başlı başına bir problemdir kilo vermek ancak sabah yapacağınız 45 dakikalık tempolu yürüyüşün ardından 14 saat boyunca vücudunuz kalori yakma hızını artırmaktadır. Daha hızlı kalori yakarak daha çabuk kilo vermeniz anlamına geliyor bu. Tabi ki yediklerinize dikkat etmediğiniz sürece bu etkiyi gözlerinizle göremeyeceğiniz da acı bir gerçek. Ancak yürümek hem ruhsal hem de bedensel anlamda size rahatlatacağından yemeklere eskisi kadar gömülmeyeceksiniz. Bu durum iç ferahlatıcı değil mi?

Metabolizmayı Hızlandırır

Sadece bitki çayları ve her gün yapmak zorundunda olduğunuz o zorlu egzersizler değil basit bir tempolu yürüyüş de metabolizmanızı hızlandıracak, kolestrol seviyenizi en aza indirgeyecektir. Hem kilo vermek hem de bazı hastalıklardan (idrar yolları enfeksiyonu gibi) kurtulmak için metabolizmanızın hızlı olması oldukça önemlidir.

Sağlıklı Günler Dileriz...