Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Sevgili okurlar metabolizmanın öncelikle ne olduğunu açıklayarak başlayalım söze. Canlı organizmaların hayatına devam etmesi için gerçeklşen kimyasal tepkimelere metabolizma denir. Vücudumuzun istirahat halindeyken yaktığı enerji de bir metabolizmik faaliyet türüdür. Çoğu insan metabolizmanın kelime anlamını bilmeden sırf zayıflattığı için metabolizmayı hızlandıran yiyecekler tüketebilir. Çünkü bu besinlerle günlük hayatta sıkça karşılaşıyoruz. Gelelim metabolizma hızlandırıcı etkisi bulunan o harika yiyeceklere...

*Acı Biber
Capsaicin isminde bir madde bulunduran bu tarz yakıcı özellik taşıyan besinler metabolizmayı hızlandırma açısından ilk sırada yer alır. ilk sırada gelmektedir. Yalnızca yemeklerinizin içerisine kattığınız pul biber, acı biber, sivri biber gibi besinler sayesinde bütün gün boyunca yaktığınız kaloriyi arttırabilirsiniz. Capsain maddesi kekik ve tarçının içinde de bulunur. Çayınıza katacağınız bir çay kaşığı tarçınla da kolayca metabolizmanızın hızlanmasını ve bu sayede kilo vermeyi sağlayabilirsiniz.

*Zencefil
Sindirim sistemine yardım eden zencefil aynı zamanda da vücut sıcaklığınızı artırır. Metabolizma hızınız bu sayede neredeyse %20 oranında artar.

*Yeşil Çay
Metabolizmayı hızlandırarak vücut sıcaklığınıza etki edebilen "fenol" isminde bileşik taşıyan yeşil çay metabolizma hızınızı artırabilecek en iyi içecektir. Aynı zamanda içerdiği kafein sayesinde zayıflamanız için en ideal olanıdır.

*Protein
Protein değeri yumurta akı gibi yüksek olan besinlerden sonra vücut bu besinleri yakabilmek çok enerjiye ihtiyaç duyar. Bu sayede de yakacağınız kalori miktarı fazlalaşır.

*Lifli Yiyecekler
Lif açısından zengin besinler tükettiğiniz zaman vücudunuz besinin lif kısmını yakmayacağı için maksimum düzeyde enerji harcar. Peki hangi besinlerde lif bulunur diye soracak olursanız özellikle brokoli ve ıspanak olmak üzere portakal, elma, greyfurt, yulaf, fındık ve kabak çekirdeğinde bulabileceğinizi belirtmiş olalım.

*Keten tohumu
Midenizde su ile şişerek tokluk hissi sağlayan keten tohumu bağırsak hareketlerini artırır bu sayede de dışkılama kolaylaşır. Sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkisinden dolayı da metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

*Ananas
Bromelain adında bir sindirim enzimi içeren ananas proteinlerin sindirilmesinde çok etkilidir. Vücuttaki yıkım olaylarını hızlandırır. Bundan dolayı metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunur.

*Limon
Limon içerdiği asit nedeniyle enzimlerle besin parçalanmasını hızlandırır. Böylelikle besinler daha hızlı parçalanır. Bu da metobolizmanın hızlanması için oldukça önemli bir besin olmasını sağlar.