Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon belirtileri nelerdir? Normalde gün içerisinde ara sıra hissettiğiniz üzüntü, endişe, korku gibi duygular fazlalaştığında depresyona kadar gidebilir. Aslıda önemli olan olaylar karşısında olağandışı ya da normalde verdiğinizden daha değişik tepkiler verip vermediğiniz. Çevrenizdekiler bile sizin farklı tepkiler verdiğinizde hem fikirse iyi bir uzmana danışmanız gerekiyor. Eğer uzun depresyon hali uzun süre tedavi edilmez ise git gide ilerleyip insanı “intihar” fikrine itebilir.

Depresyon hakkında yapılan çalışmalarda toplumdaki bireylerin neredeyse %50sinin depresyonda olduğunun farkında bile olmadan ve tedavi görmeksizin yaşamlarını sürdürüyor.

Depresyon halindeyken intihara sürüklenmeseniz bile ve her zamanki yaşamınızı sürdürebilirsiniz. Esas önemli olan yaşamdan aldığınız tadın ve yapıcı düşüncelerin yeniden kazanılması için tedavi sürecine başlanmasıdır. Çünkü depresyon özellikle iş ve okul hayatlarını olumsuz etkiler. Depresyondayken kalbinizi biri sıkıyormuş gibi bütün gün rahatsız bir şekilde üzüntü ya da endişeyle dolaşırsınız. İşte bazı depresyon belirtilerini sizin için derledik.

İşte veya okulda konsantre olamıyorsunuz. Hatta bir kitap yahut filmin sonunu bile getiremiyorsunuz.

Yaşadığınız herhangi bir olayın önemli ayrıntısını hatta aman zaman olayları bile unutuyorsunuz.

Öncesinde kolaylıkla verdiğiniz kararı depresyon sebebiyle veremiyor hatta yanlış karar vermekten bile korkuyorsunuz.

Sebepsiz yere halsiz hissediyorsunuz. Üstüne üstlük hobi ya da keyif aldığınız başka aktiviteleri yapmakta zorlanıyorsunuz. Hayata karşı tamamen ilgisizsiniz.

Normalden uyuduğunuzdan fazla ya da az uyuyorsunuz. Uykunuz varken uyuyamıyor yokken de çok fazla uyuyabiliyorsunuz.

Olumsuz düşüncelerinizden bir türlü kurtulamıyorsunuz. Her şey yolundayken bile çok fazla kaygılanıyorsunuz. Sevdikleriniz hakkında çok fazla kurutu yapıyorsunuz.

Çok yiyor ya da yemek yemeyi bile unutuyorsunuz. Huzursuzluk hissi sürekli olarak sizi yokluyor hatta gitmek bilmiyor.

Durduk yere olaylara çok sinirli ve aşırı agresif tepkiler veriyorsunuz.

Aşırı alkol tüketiyor hatta hayatın yaşamaya değer olmadığını bile düşünüyorsunuz. Ve gittikçe yaşama karşı cephe alıyorsunuz.