Boy Uzatan Besinler

Boyu kısa olan biriyseniz elbetteki uzun boylu arkadaşlarınızın boyunuzla ilgili olarak yaptığı saçma sapan şakalar canınızı sıkmıştır. Hatta özgüveninizi çoğu zaman elinize vermeyi ustalıkla başaran insanlar vardır. Siz de çareyi içten topuklu ayakkabılarda bulmuş olabilirsiniz. Ancak bu ayakkabılar bile yeterli çare olmuyor. Aslına bakarsanız boy uzunluğunuz genetik faktörlere bağlı kadınlarda 19 yaşına kadar süren bu boy uzama etkisi, 25 yaşına kadar da erkeklerde görülür.

İnsan Büyüme Hormonu hipofiz bezinden salgılanmakta olan bir çeşit hormondan sağlanır. Bu horman destekleyecek besinler tüketmeniz gerekiyor. Çünkü boyunuzun kısa olması yetersiz ya da dengesiz beslenmenizden kaynaklanabilir. Boyunuzun uzaması için yeterli düzeyde protein, mineral, kalsiyum ve vitamin almalısınız. İşte boyunuzun uzamasına yardımcı olacak o besinleri sizler için derledik.

Süt
Boy uzatan besinler arasında olmassa olmazlardan birisidir.İçerisinde kalsiyum bulunduğu için boyunuzun uzaması için birebirdir. A vitamini ile hücreleri geliştiren protein barındırır. Özellikle ergenlik çağında günde muhakkak 1-2 bardak süt içilmeli.

Süt Ürünleri
Sütle birlikte peynir ve yoğurt gibi A, B, D ve E vitaminleri, protein ve kalsiyum bakımından zengin olan besinleri tercih etmelisiniz.protein ve kalsiyum da içerirler. Özellikle D vitamini boyunuzun uzaması için en önemli vitamindir.

Meyve ve Sebzeler
Boy uzatma ile ilgili diğer besinler ise meyve sebzelerdir.Fazlaca vitamin, potasyum, lif ve folik asit barındıran meyve ve sebzeler önemli bir besin kaynağıdır. A vitamini kemik ve doku gelişimine destek olur. Kavun, greyfurt, havuç, kabak, brokoli ve patateste de bol miktarda A vitamini bulunmaktadır.

Tavuk ve Kırmızı Et
Tavuk hayvansal gıdalar arasında en zengin protein kaynağıdır. Kas ve doku gelişiminde oldukça etkilidir. Kırmızı et kolestrol düzeyini artırıcı etki göstermesine rağmen önemli bir protein kaynağıdır.

Yumurta
Boy uzatan besinlerden bir diğeri de yumurtadır.Yumurta oldukça fazla protein barındırara enerji seviyenizi de maksimum düzeyde tutar. Boyunuzun uzaması için ergenlik döneminizde günlük en az 2 adet yumurta yenilmelidir. 2 taneden fazla tüketecekseniz de akını tüketin. Neden mi? Çünkü yumurta sarısı yağ deposudur.

Soya ve Yulaf
Soya özellikle vejetaryanlar harika bir protein kaynağıdır.

Mercan Kalsiyumu
Deniz mercanlarından elde edilen mercan kalsiyumunun tüketimi kemik büyümesini oldukça hızlandırır.

Boy uzaması genetiğe bağlı da olsa dengeli beslenm ve doğru besinler sayesinde maksimum katkı sağlayabilirsiniz.