Lazer Epilasyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Lazer Epilasyon vücudunuzda istenmediğiniz kılların, kıl köklerinin lazer ışınları sayesinde yok edilmesiyle bir daha kıl çıkmaması için yapılan işlemdir. Gelişen teknolojilerle birlikte bu işlem artık daha basit.

İstenmediğiniz kıl ve tüyler başınızı bela oluyorsa ve ip, ağda, cımbız, jilet, ya da tüy dökücü kremler gibi geçici çözümlerden bıktıysanız artık lazer epilasyonla tanışma vaktiniz gelmiş demektir.

Lazer Epilasyon Neyi Amaçlar ?

Lazer epilasyonda asıl amaç, kıl köklerinin fonksiyonunu bozarak kıl çıkmasını engellemektir. Melanin isminde kılın yapısındaki siyah bir boya maddesi sayesinde lazer ışınının emiliminden oluşan anlık ve ani maksimum ısı enerjisiyle kılın kök hücresini yok eder. Siyah kıllarda melanin maddesini barındıran kıllar, epilasyondan maksimum düzeyde etkilenir ancak gri ve beyaz kıllarda bu etki oldukça düşüktür.

Lazer Epilasyon Çeşitleri Nelerdir ?

Lazer Epilasyonda başarı seviyesini yükseltmek için kişinin kıl ve cilt yapısına bakılmalıdır. İnsanların değişik bir kıl ve cilt yapısı bulunur. İnceleme yapılmazsa başarı seviyesi düşüktür. Bundan dolayı epilasyon öncesi uzmanlarca bir değerlendirme yapılmalı, doğru yöntem belirlenmelidir.

Üç tane lazer çeşidi bulunmaktadır :

Diode Lazer Epilasyon : Lazer ışığının dalga boyu, ötekilerden uzun olduğu için, koyu renk teni olanlar için idealdir.

Alexandrite Lazer Epilasyon : Barındırdığı teknik özellikler yüzünden, yalnızca açık tene sahip olan insanlar içindir. Koyu renk teni olanlara önerilmemektedir. Açık tenli insanlarda yüz ve boyun bölgeleri gibi ince yapılı tüylerde artış yapabileceğinden açık tenlilerde dahil olmak üzere bu bölgelere uygulanmamalıdır.

* ND Yağ Lazer Epilasyon :

En koyu tene sahip olan insanlarda kullanılır.Ama ağrılıdır ve öteki lazer çeşitlerinden çok farkı yoktur. En nadir durumlarda, uzmanlarca kullanılabilen yöntemdir.

* Lazer Epilasyon Öncesinde Neler Yapmamalısınız?

En az 1 ay öncesinde; ip, jilet, ağda veya tüy dökücü kremler kullanmamalısınız.

Bu uygulama yapılmadan en az 1 ay öncesine dek bronzlaşma yapmamalı ya da solaryuma girmemelisiniz.

* Lazer Epilasyon Kaç Seans Yapılır ?

Lazer Epilasyon uygulamasının başarıyı yakalayabilmesi için ortalama olarak 6 seans yapılmaktadır. Yüz bölgesinde bu durum 10 seansa varabilir. Yüz kısmında ayda bir, başka kısımlarda iki ayda bir seans tekrarı olur.