Sivilcelere Karşı Cilt Maskeleri

Özellikle ergenlik döneminde her insanın en büyük problemlerinden biri sivilcelerdir. Bu durum aşırı derecede can sıkıcıdır. Üstelik kendinizi tutamayıp sıkmaya kalktığınızda cildinizde bir de sivilce izleri bırakırsınız. Bu yüzden sizler için sivilcelere ve sıkıldığında neden olduğu izlere karşı etkili cilt maskeleri hakkında bilgiler vereceğiz. Ancak sivilcelerinizden uzun süreli kurtulmak istiyorsanız abur cuburdan özellikle de cipslerden uzak durmalısınız. Hakkında bilgiler vereceğimiz bu cilt maskeleri cildiniz üzerinde anında etkili olarak cildinizi tazeliyor hatta bazıları bununla da kalmayıp kırışıklıklarınızı gideriyor. İçeriklerine

göre cilt üzerindeki işlevleri değişim gösteriyor. Bazıları yağlı ciltler için idealken, bazıları da kuru ciltlerin nem oranını artırarak cildinize canlılık katıyor. Ancak sivilceler genellikle yağlı ciltleri seviyor. Cilt tipinize uymayan maddeler barındıran bir maske, cildinize zarar verebilir. Bu yüzden dikkatli olmalısınız. Kuru bir cildiniz varsa limon ve greyfurt gibi laktik asit içeren turunçgillerden uzak durmalısınız.

Sivilcelerden kurtulmak istiyorsanız tarifini vereceğimiz bu maskeleri haftada 2 kez uygulamanız en ideali olacaktır.

Dermatologların söylediklerine göre ince bir tabaka şeklinde uygulanan kremlere karşın maskeler, cildi 3 mm ile 0.5 santim kalınlığıa kadar kaplayarak dış etkenlere karşı daha fazla koruma sağlıyor. Böylelikle cilt, maskede bulunan bütün vitamin ve mineralleri kolayca alıyor.

Bu maskeleri uygulamadan önce cilt tipinizi belirlemelisiniz. Daha sonra bol su yardımı ile cildinizi temizleyin. Kirli cilt maskeden tam anlamıyla yararlanamaz.

Limonlu bal maskesi: Yarım limonun içerisine bir tatlı kaşığı bal atıp iyice karıştırın. İnce bir tabaka halinde suratınıza sürüp 10 dakika bekleyin. Ardından ılık su ile yıkayıp iyice durulayın. Yağlı ciltler için bu maske idealdir.

Gül suyu maskesi: Bir yemek kaşığı gül suyuna ve bir yemek kaşığı bal ekleyin. Bu maddeleri karıştırın ve maskeniz hazır. Bu maskeyi 20 dakika cildinizde bekleyin. Sonrasında ılık suyla yıkayın.

Limon ve yumurta akı maskesi: Bir çay kaşığı limon suyuna ve bir yumurtanın akını ekleyin. İyice çırpın ce cildinize sürdükten sonra 15 dakika bekletin ve su ile durulayın. Bu maskeyi haftada iki gün uygulayabilirsiniz. .

Bal ve elma maskesi: Bir adet elmayı rendeleyin ve üzerine 4 yemek kaşığı bal dökün. Bu karışımı yüzünüze sürün 15-20 dakika kadar bekletin ve ılık su yardımıyla durulayın. Bu karışım biraz zahmetli olsa da sivilceler için etkili bir yöntemdir.