Dudak Kurumasının Nedenleri

Aynaya bakıyorsunuz ve tam “Her zamanki gibi çok güzelim.“ diyeceksiniz fakat o da ne kurumuş çatlak dudaklarınız size sırıtıyor. Hemen bir dudak nemlendiricisi alıyorsunuz ancak aradan iki saat geçmeden dudaklarınızı yine aynı vaziyette görüyorsunuz. İşte biz de bu durumun sebeplerini inceleyelim dedik.

* Dudak kuruluğunda B vitamini, yağ ya da demir gibi vücutta eksikliği söz konusu olan maddeler dudak kuruluğuna neden olabilmektedir. Bu yüzden sağlıklı beslenmeye özen göstermenizde fayda var.

* Eğer gün içerisinde az miktarda su içiyorsanız ya da gazlı içecek tüketiminiz aşırıya kaçıyorsa bu durumda da dudak kuruması gözlemleniyor.

* Dudak kuruluğundan rahatsız olarak dudağınızı yalıyorsunuz. Maalesef bu durumda dudaklarınızda çatlakların oluşumuna davetiye çıkarıyor. Bu yüzden dudak yalamayı bir kenara bırakmanız gerekiyor.

* Kalitesiz kozmetik ürünler içerdikleri bazı kimyasallardan dolayı dudak kuruluğu ve dudakta çatlamaya neden olabiliyor. Bu yüzden özellikle ruj alırken nemlendiricilik içeren rujlara göz atmalısınız.

* Psikolojik sorunlar hem tüm hastalıkların hem de dudaklarınızın düşmanı. İnsan psikolojisi tek başına bir bedeni çürütmeye yetecek kadar sorun taşıyabilir. Bu yüzden bazı insanlar erken yaşlanır. Sorunlarınızı aşmanız gerekiyor.

* Yoğun güneşli hava ve maruz kalabileceğiniz tozlar cildinize çok zararlıdır. Güneş kremi kullanın ya da kullandığınız kozmetik ürünleri dikkatli seçin.

* Bütün bunlara dikkat ediyor ancak yine de dudak kurumasına veya çatlamasına karşı etkili bir çözüm elde edemiyorsanız önce bir cilt doktoruna danışın. Yine de etkili bir çözüm bulamadıysanız check-up yaptırmanızda fayda var çünkü bu durumun nedeni bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir.