Cilt Bakımında Yanlış Bilinenler

Kim harika görünen bir cilde sahip olmak istemez ki? Ancak hayalini kurduğumuz o harika cilde sahip olmak isterken ufak da olsa birkaç hata yapıyoruz. Çoğumuzun doğru bildiği ufak hatalar ise uzun vadede tekrarlandığında bizleri geri dönüşü olmayacak cilt kusurlarıyla baş başa bırakabiliyor. İşte cilt bakımı yapılırken yapılan o ufak hataları sizler için derledik.

*Bacaklarınızda oluşan tüyleri alırken tıraş kremi yerine, vücut şampuanı veya sabun kullanmak.

Cilt bakımında yanlış bilinenlerden ilki vücut şampuanları veya sabunları bacaklarınızı tıraş ederken gerekli nemi sağlayamazlar. Bundan dolayı bacaklarınızdaki tüyleri aldıktan sonra pul pul görünen bir deri ile başınız belaya girebilir.

Kadınlara özel traş kremlerini tercih etmek gereken nemi sağlayacaktır. Şampuan ve sabundan cildinizi kurutmamak ve pullandırmamak için uzak durun.

*Sivilcelerinizi sıkıyorsunuz.

Sivilcelerini sıktığınız an kızarık ve kötü bir görüntü elde edersiniz. Kendinizi buna rağmen tutamıyorsanız hiç değilse doğru bir yönteme başvurun. Dermatoloğa giderek bir uzmandan yardım alın. Bir kaç saatte ya da bir haftada o çok dert ettiğiniz sivilceler kaybolabilirler.

*Aktif şekilde sigara içmeseniz bile içilen ortamda duruyorsunuz.

Sigara dumanı içen siz olmasanız bile cildinizi tahriş eder ve sizi erken yaşlanmaya kadar götürebilir. Mecburen böyle bir ortamda bulunuyorsanız ardından yüzünüzü yıkayın. Evdeyseniz duş alın ve nemlendirici kullanın.

*Makyaj fırçalarınızı çok ender temizliyorsunuz. Hatta makyajınızı silmeyi unutarak uyuyorsunuz.

Temizlemeyi nadiren gerçekleştirdiğiniz o fırçalar zaman geçtikte bakterileri içerisinde toplayarak çeşitli cilt hastalıklarına neden olur. Makyajınızı temizlemezseniz cildinizin gözenekleri hava almaz bu da cildinizi kurutur. Kuru ciltler çabuk yaşlanır.

Makyaj fırçalarınızı haftada iki kez yıkayın ve kesinlikle makyajınızla uyumayın. Özellikle kirpiklerinizde rimel varken uyursanız, kirpiklerinizde dökülmeler ve kirpik köklerinizde zayıflamalar meydana gelir.