Sezeryan Doğum Kaçıncı Hafta Olur?

Gittikçe gelişen teknoloji sayesinde son birkaç yıldır sezeryan doğumlara olan güven giderek artış göstermiştir. Teknolojiye olan güven sayesinde zaman zaman tıbbi gereklilik olmasa da hamile bayanlar sezeryan doğum tercih edebilirler. Tercihen de yapılsa tıbben bir zorunluluk da olsa hamile bayanların sezeryanla alakalı bazı bilgileri kesinlikle bilinmesi gerekmektedir. Muhakkak ki en önemli bilgi sezeryanın kaçıncı hafta yapılacağı bilgisidir. Kişi bu bilgiyi bilirse karşılaşacağı duruma kendini daha çabuk adapte edip sağlıklı bir doğum gerçekleştirebilir.

Sezeryan Hamileliğin Kaçıncı Haftasında Yapılır?

Hamilelik hesaplanırken 40 haftalık süre ele alınır. Ancak normal doğumlar bu süreçten daha önce gerçekleşmekteir. Zaman zaman bu zaman diliminde 2 hafta gibi bir kayma yaşabilir. Sezeryan doğum istteğe dayalı olarak da yapılsa tıbbi zorunluluk sa olsa hamileliği takip eden 38. haftada ve sonraki 6 gün içerisinde yapılması gerekmektedir. Sezeryan doğumda bu zaman diliminin teşhisinin sebebi anne karnında bulunan bebeğin 38. haftada itibarıyla akciğer gelişimini tamamlamasından kaynaklanmaktadır. Normal doğumlar bile 37. ve 42. haftalarda yapılabilir. Akciğerleri gelişmişen bir bebeğin doğumdan sonra sağlıksal olarak herangi bir problem geliştirme riski çok düşüktür. İşte bundan sebeptir ki sezeryan doğum 38. haftada gerçekleştirilir.

Sezeryan Doğum Kaçıncı Haftada Yapılmaktadır?

Sezeryan doğumun tıbbi olarak kararı bebeğin annesinin karnında yan pozisyonda durması, doğum yolunu kapatması gibi bebeğin durşundan kaynaklanan nedenlerle olmakla beraber bebeğin çok kilolu oluşu, annenin daha önce yaşadığı hamileliğin sezeryan yoluyla olması durumundan kaynaklanabilir. Gereken tetkikler doktor tarafından yapılıp 38 hafta ve onu takip eden 6 gün içerisinde doğum için bir zaman dilimi belirlenir.