Kolay Doğum İçin Yapılması Gerkenler

Hamile kaldıktan sonra beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Çünkü siz ne yiyorsanız bebeğiniz de bu şekilde besleniyor. Doğal ürünler tercih edin ve iki kişiymişsiniz gibi yemeyin. Bu hamilelik döneminde en sık yapılan yanlıştır. Hamileliğinizin ilk aylarından itibaren gebelik kurslarına gidin. Hamilelik süresince sizi bekleyen olası durumları öğrenip daha olabilirsiniz.

Annenizle konuşup tecrübelerinden faydalanın. Daha öce zor bir doğum geçirdiyseniz bu konuda uzmanlık sahibi pre-natal psikologla (hamile psikologu) çalışmanız size kolay doğum için fayda sağlayabilir.

Bebeğinizin geleceği tarihi aileniz de dahil herkese 2 hafta daha geç söylemeniz bebek gelmek üzereyken sürekli arayan akrabalardan sizi uzak tutacaktır. Bu sayede stresten de uzak kalabilirsiniz. Stres sağlıklı bir doğu için iyi değildir.

Bebeğiniz karnınızda 3 aylık olmuşken bedeninizi egzersizler sayesinde doğuma hazırlamaya başlayın. Yoga ya da pilates derslerine katılmanız yararınıza olacaktır. Çünkü beden-zihin-nefes dengesini ayarlar ki doğumda ihtiyacınız olan da budur. Eğitmenlerinizin doğumu bilen deneyimli eğitmenler olmasına dikkat edin.

Daha rahat bir doğum için gevşeyip rahatlayın. Doğumda rahim kası aktif bir şekilde çalışır ve diğer kaslar gereksiz yere çalışmamalıdır. Doğum sırasında enerjiye ihtiyacınız olacak. Dooğru nefes kontrolünü mutlaka öğrenin bu durum kolay doğum yapmanız için gerekli olacaktır.

Doğumunuzun kendiliğinden başlamasını beklerseniz kolay ve sorunsuz ilerlemesi daha olasıdır.

Doğum boyunca yatakta kalmayın. Bedeninizi dinleyin. Sallanmanız gerekiyosa sallanın ya da yürüyün. Yerçekimi rahim ağzının daha kolay açılmasını sağlayabilir. Yanınızda bulunan kişi sakin olmalıdır. Doğum sırasında panik bulaşıcıdır. Doğuma kalabalık gitmeyin. Ebe hizmetlerinin sürekli kullanıldığı hastaneleri seçinin. Doktorunuz her zaman sizinle olamaz. Sizinle birebir olarak ilgilenebilecek olan ebelere güvenin.

Doğum sırasında bebeğiizin kalp atışlarını izleyen makineye devamlı bağlı kalmayın. Bu sizin bir sorun olduğu hissine kapılmanıza neden olabilir. Doğum yaptığınız süreyi dert etmeyin her kadın farklı sürelerde doğum yapar. Uzun ya da kısa zamanda doğumunuz gerçekleşebilir. Ikındığınız zaman ayakta ya da dik pozisyonlar bebeğiniz iyi oksijen almasını sağlayabilir.

Doğum sırasında ağrı olmalıdır diye bir kural yok. Ağrısız doğum yapan birçok kadın var. Bebeğinizle kurduğunuz bağ ağrıyı azaltabilir.