Kadınlarda Menapoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz kadınlarda bulunan yumurtalık fonksiyonlarının bütünüyle bitmesi sonucunda adet görülmesinin tamamıyla kesilmesi durumudur. Kadının kesin bir şekilde menopoza girdiğinin söylenebilmesi için 12 ay boyunca hiç adet görmemesi gerekmektedir. Çoğunlukla 45 yaşından sonra başlar.

Menopoz Belirtileri Ne Kadar Sürer?
Terleme ile ateş basması gibi belirtiler ve menapoza girişin getirdiği psikolojik problemler 1-2 sene sürer. Zaman zaman daha uzun sürdüğü olur. Vücuttaki değişiklikler kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte yaşlanma ile sonuçlanır.

Kanama Değişiklikleri
Menopoz belirtileri olarak adet sıklığından ve miktarında değişiklikler gözlemlenir. Genelde bir buçuk ya da iki ay sürer. Ancak nadiren 15 gün kadar aralıklarla gelen adet kanamaları da olabilir. Bu dönemde ateş basması ve terleme de azar azar görülür.

Ateş basması ve Terleme

Ateş basması yani vücudunuzun gereğinden fazla ısı aldığını hissetmeniz durumu zaman zaman menapoza giren bireyi gece uykularında da rahatsız eder. Bununla beraber aşırı terleme de baş gösterir. Bu durum menapozdan 1-2 yıl önce gerçekleşmeye başlar.

Psikolojik Belirtiler
- Uykusuzluk
- Depresyon
- Agresiflik
- Çabuk ağlama
- Fazla duygusallaşma
- Konsantrasyon bozukluğu ve unutkanlık

Vücutta Görülen Belirtiler
- Vajina kayganlığının azalması buna bağlı olarak da cinsel ilişkide isteksizlik
- Mesane dokunsunda esnekliğin azalışına bağlı olarak gece idrara çok çıkma ve idrar kaçırma
- Hormonal değişikliklere bağlı olarak kalp hastalıkları ile kolesterol görülür.

-Kilo alımı artar ve saç ile genital bölgedeki kıllar azalır ancak kol ve bacak kıllarında artış gözlemlenebilir.