Çocuk Büyütürken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımızda sizlere çocuk büyütürken dikkat edilmesi gerekenler'den bahsedeceğiz.Yazımızda aynı zamanda çocuk büyütürken genelde kulaktan gelme bilgilerle aslında yapılan bir takım yanlışları da aktardık.Lafı çok daha fazla uzatmadan çocuk büyütürken dikkat edilmesi gerekenlere gözatalım:

Dondurma çocuğumu hasta yapar.

Şüphesiz ki dondurma, bütün çocukların çok sevdiği ve oldukça faydalı bir çeşit yiyecektir. Ancak sütle yapılan dondurma boğaz ağrısı yapmaz. Yalnızca çocuğunuz dondurmayı hızlı ya da ısırarak yememeli ve yanında ılık bir bardak su içmelidir.

Kilo alan çocuk sağlıklıdır.

Kilo alan çocuğun sağlıklı olduğuna mı inanıyorsunuz? Yani zayıf olanlar sağlıksız öyle mi? Hayır bu doğru değil. Düzenli beslenen bir çocuk, zayıf bile olsa sağlıkdır. Çocukları yemek yemeleri için zorlamamalısınız. Yemediklerinde onları besleyi bırakın.

Soğuk havada çocuğumu kat kat giydirmeliyim.

Çocuğum üşürse diye korkarak kat kat giydirmeyin. Pamuklu kıyafetler giydirmeniz daha iyi olur. Bazı kumaş naylonla karıştırılmış kumaş türleri çocuğunuz için zararlı olabilir.

Çok hareket etmesin hastalanır.

Çocuğunuz hasta olmasın diye hareket etmesini engellememelisiniz. Terlerse üstünü değiştirin. Onu kısıtlamanız mutsuz ve tembel olmasına neden olabilir. Hatta çocuğunuzu spora yönlendirmeniz onun için çok yararlı olacaktır.

Şaşılık büyüdüğünde geçer.

Bir yaşına kadar düzelmeyen şaşılık durumu için kesinlikle bebeğinizi bir göz doktoruna götürmelisiniz. Bir yaş öncesinde ise Nistagmus (göz küresinin istemsiz titremesi) görürseniz göz doktoruna bir an önce muayene ettirmenizde fayda var.

Uslu durdu hamburger yiyebilir.

Fast-Food tarzındaki yiyecekler kesinlikle çocuklardan uzak tutulmalı. Ödül mü vermek istiyorsunuz? Sinemaya götürün. Lunaparka gidin. Eğer oa uslu durduğu için hamburger tarzı bir yiyecek yemesini görmezden gelirseniz bu onu hem tembel hem de obez yapabilir.

Teyzen uzakta ama dönecek.

Ölümü anlatmak oldukça zor olsa da ölen birinin geri döneceğinin söylenmesi çok yanlış.Çocuk boş yere umutlanır, bekler. Ölen insanın artık dönemeyeceği, cennette mutlu olduğu söylenmelidir.