Çocuğunuzu Obeziteden Korumak İçin Yapmanız Gerekenler

Ne yazık ki yaşadığımız dönemde obezite büyük bir problem haline geldi. Obezite, aşırı kilo alımının önüne geçilememesinden kaynaklanan bir hastalık olarak bilinir ancak obezitede fazla besin tüketimi kadar sağlıksız besin tüketimi de olumsuz etki yaratır. Sağlıksız yağlarla hazırlanmış sağlıksız yiyecekler çocuklarımızın hayatını etkisi altına almaya başladı. Çevremizde giderek kilo alan obezite esiri mutsuz çocuklar var. Kendilerini bedenen rahatsız hissettikleri kadar toplum yüzünden ruhsal olarak da rahatsız oluyorlar. Onları psikolojik olarak da bedensel olarak da bunalımdan uzak tutmamız gerekiyor. Çocukları obeziteden korumak için yapmamız gerekenler? İşte bu sorunun cevabını sizler için hazırladık.

Dengeli ve Düzenli Beslenme

Obezitede bir numalı problem dengesiz ve düzensiz beslenmedir. Bu yüzden çocuğunuzun belirli saat aralıklarında yeteri kadar yemek yediğinden emin olun. Çocuğunuzun protein, karbonhidrat, yağ ve vitamin içeren besinleri gün içinde gerektiğinden fazla almaması gerekiyor. En önemlisi de onu fast-food tarzı yiyeceklerden uzak tutmanız gerekiyor.

Yağ Gereksiz Değil

Bazılarımızın yanlış bildiği bir şey var. “Yağ tüketimi gereksizdir.“ sanısı. Bu sanıya kim nasıl ulaşmış bilinmez ama yağ tüketimi gereksiz değildir. Sağlıksız yağ tüketimidir tehlikeli ve gereksiz olan. Zeytinyağı gibi sağlıklı yağlarla hazırlanmış yiyecekleri çocuğunuza verebilirsiniz. Hatta onlar için bu işi eğlenceli hale getirerek güzel bi tabakta sebze yoğunluklu yiyecekleri sunarken yanına az zeytinyağıyla hazırladığınız köfteleri koyabilirsiniz. Patates kızartması çocukların en sevdiği yiyecek olsa da haşlanmış olarak vermenizde fayda var. Çünkü patates şeker içeren bir besin bir de yağla birleştirerek kalori değerini arttırmayın. Yine çocuklar bu yiyeceği çok sevdiği için haftada iki kez spordan ya da hareketli aktivitelerden sonra ödül olarak sunabilirsiniz.

Abur Cubura Sınır

Abur cubur hem her gün televizyonda verilen reklamlarla hem de güzel tatlarıyla çocukların aklını kolaylıkla çelebiliyor. Bu yüzden çocuğunuzu abur cuburdan uzak tutmanız gerekiyor. Ne yazık ki okul döneminde sizin gözünüzün önünde olamadıklarından çikolata, dondurma, cips tarzı abur cubur ürünlerine yönelebiliyorlar. Onlara abur cuburun zararlı olduğunu uygun bir dille anlatın. Ancak abur cuburdan uzak kalmak çoğu zaman biz büyükler için bile sıkıntı yaratabiliyor. Bu yüzden onlara haftada bir kez abur cubur sınıfına giren tek bir ürün satın alabileceklerini söyleyebilirsiniz. Tabi mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışılmalı.

Yeterli Su Tüketimi

Çocuğunuzun yeteri kadar su içtiğinden emin olun. Yeterli su tüketimi 2-2,5 litre kadardır. Su yağ yakımını ve metobolizmayı hızlandır. Böylelikle kilo verme hızı artar.

Spor Çocukluktan Başlar

Spor çocukluk zamanından başlar. Onları sevebilecekleri spor dallarına yöneltebilirsiniz. Haftada bir kez de olsa onlarla bisiklet sürmeye ya da koşmaya çıkabilirsiniz. Ailece doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Çocukken spora başlamayan insanların büyüdüklerinde spor yapabilmek için daha fazla çaba harcamaları gerekiyor. Eğer onları çocukken sevdiği bir spor dalına yönlendirirseniz hem bedenen hem de ruhsal anlamda iyi hissedeceklerdir.