Biberon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeklerin daha iyi beslenmesi için biberon seçimi de önemli bir faktördür. Bebeğiniz için yanlış ya da hava kaçıran bi biberon seçerseniz, Biberona sıkışan havadaki gazlar bebeğinizi rahatsız eder.

Sıvıyı daha iyi koruyabildikleri için cam biberonlar en iyisidir. Temizlenmesi diğerlerine göre daha kolaydır. Tabi ki bebeğiniz kullanacağı için daha çabuk kırılabilir. Bebeğiniz için tehlike arz edebilir. Bundan dolayı kendi kendine biberon kullanamayan bebeklere cam biberon verilmemelidir.

Cam biberonlara göre plastik biberonlar oldukça hafif ve kırılmazdır. Bundan dolayı bebeğiniz daha rahat biberon tutar. Ancak Bisfenol A maddesi denilen bir madde içerdiğinden riskli bir seçimdir. Bundan dolayı plastik biberon satın almadan önce kesinlikle Bisfenol A içermediğinden emin olun. dikkat edin.

Silikon biberonlar Bisfenol A maddesi içermez. İç yüzeyi esnek olduğundan dolayı bebeğiniz biberonu daha iyi tutar. Bu biberon türünü bulmak daha yeni yeni piyasaya çıktığı için biraz zor olabilir. Bundan dolayı daha pahalıdır.

Bundan sonraki adım biberonların kaç ml olduğuna bakmaktır. 50ml olan biberonlar ilaç kullanımında 90 ya da 120 ml olan biberonlar yeni doğan bebekler için oldukça uygundur. 120 ya da 150 ml’lik biberonlar bebeğin ilk ayları için daha çok kullanılır. 240 ‘la 260 ml’lik biberonlar ise 3-6 ay arası bebekler için daha çok uygundur. 320 ya da 340 ml olan biberonlar bütün öğünlerde uygundur. Bir yaşına dek en çok ihtiyaç duyulan biberon boyutu budur.

Köşeli, üçgen ya da yuvarlak formda biberonlar var olsa da en çok tercih edilen ve kullanımıyla en çok rahatlık sağlayan biberon türü yuvarlak formda olanıdır. Biberon alırken bebeğinizin kaç aylık olduğunu buna göre hangi biberonu kullanmanız gerektiğini belirlemeniz gerekiyor. Hangi biberon türünü bebeğinizin daha iyi kullanacağını düşünüyorsanız onu alın. Bütün bu değişik biberon stillerini göz önünde bulundurun.