Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeklerin tam olarak kaç aylıkken diş çıkaracağını bilinmese de bazı işaretler size bebeğinizin diş çıkarmak üzere olduğunu haber verir.Bebeklerde diş çıkarma semptomlarının şiddeti her çocukda değişkendir. Bazi bebeklerde diş çıkarma oldukça huzur bozab bir süreçken, bir diğerinde problemsizce bütün dişler çıkabilir. Ancak her iki durumda da bazı belirtiler olur.

1. Bebeğiniz normalden daha fazla salya akıtıyorsa diş çıkarmak üzere olabilir. Salya akıtması da çenesinde ya da ağız kenarında kuruluga neden olabilir. Bu yüzden bebeğiniz salya akıtırsa silerek çenesine krem sürebilirsiniz. Salyalanma durumu aynı zamanda öksürüğe neden olabilir. Grip ya da alerji değilse bu durumdan korkmayın.

2. Bebeğiniz sürekli bir şeyleri ısırmak istiyorsa diş çıkarıyor olabilir.Bebek diş çıkarma sırasında damaklar baskı yaparak bebeğinizi rahatsız edebilir. Bu yüzden diş çıkaran bir bebek her şeyi ısırmak ister. Damağındaki kaşıntının geçmesi için ona diş kaşıyıcı oyuncaklardan alabilirsiniz.

3. Bebeğinizin damağının altından yeni çıkan dişlerden dolayı içeride iltihap oluştuğu zaman bu durum bazı bebeklerde çok fazla ağrıya sebep olur. Bebekler ilk dişlerini çıkarmak üzereyken daha şiddetli ağrı yaşarlar bu durumda onları huysuz ve asabi yapabilir.

4. Damakları hassas olan bebekler emerken huysuzlanabilirler.

5. Bebekler ilk dişlerini çıkardıkları zaman bağışıklık sistemleri zayıflar ve enfeksiyon kapmaları daha kolaydır. Bu yüzden bebekler bu dönemde düşük ateşe yakalanabilir. Hemen doktora götürmek yerine ateşlendiğ durumlarda yaptığınız şeyi yapın ve iki gün bekleyin. Geçmezse doktora başvurun.

6. Bebeğinizin damarlarında kan toplanması görülebilir. Soğuk komples uygulayabilirsiniz.

7. Diş çıkaran bebekler kulak çeker ya da yanak sürter. Bu durum damaklarıyla aynı damarı, kulağının ve yanağının da paylaştığından kaynaklanır.