Bebekler Nasıl Görür?

Henüz yeni doğan bir bebek, daha doğduğu ilk haftada yalnızca ışıkla gölgeleri fark edebiliyor. Tıpkı siyah beyaz bir fotografın en bulanık hali gibi görüyorlar.

Bebekler ikinci aya girerken nesnelerin şekillerini ayırt ederek yeni yeni insan yüzünü ayırt edebilmeye başlar. Renk algıları açılır. Annesinin yüzüne daha çok ilgiyle bakarlar.

Üç-dört aylık bir bebek yakınında bulunan bütün nesneleri belirgin şekilde görebilmektedir. Bütün yüzleri tanımaya başlar ancak bebeğin ilgisini en çok çeken insan yüzü annesinin yüzüdür.

Bir senenin ardından bebek, derinliği algılamaya başlar. Üç boyutlulukla tanışmasıyla beraber görme işlevi tamamlanır.

Altıncı ayında olan bebeklerin görüşü normalde yetişkin insanların görüşünden oldukça farklıdır.

Görüş açısı altı aylık bebeklerde bir-iki metre sonra biter renkli veya renksiz, bütün cisimler yok olmaktadır. Bu bebekler renkleri, neslelerin biçimini şeklini ayırt edebilir ancak uzaklık algıları tamamlanmamıştır.

Altı dokuz ay arası olan bir bebek görsel dikkati daha çok gelişdiği için nesnelere çok daha fazla dikkat etmekte, inceleme yapmaktadır. İlgisini çeken cisimlerin hareketlerini izleyebildikleri en uzak yere kadar gözlerler. Hoşlandığı bir oyuncağı bebeğe doğru yaklaştırırsanız, topun hareketini seyrederek, ulaşabildiği bir noktadaysa yakalayarak, inceleyecektir. Bakışları gittikçe uzaklaşmakta uzandaki nesneleri daha iyi algılamaya başlamaktadırlar. Yani minik bir bebeğin o küçücük dünyası gittikçe genişler.

Hayatlarının ilk senesinin son aylarında aylarında bebeğiniz görme konusunda büyük adımlarla yürür, güzeli çirkiniyle dünyayı görür. Hacimsiz, derinliksiz görüş şekillerini geliştirir ve görüşlerinde her şeye üç boyutluluk kazandırırlar.

Tıpta tanımı "stereoskopik görüş" olan olay, bebeklerde her iki gözü de kullanma kabiliyetinin gelişmesinin sonucudur. Bu dönemlerde emekleyen bebeklerin görsükleri cisimleri algılayarak üç boyutlu görüş açısını geliştirmeleri daha kolaydır. Renkleri, şekilleri, doku farklılıklarını bile gözleriyleriyle ayırt etmeye başlarlar.