Bebeğinizin Uyku Düzenini Nasıl Sağlarsınız?

Doğumdan Sonraki 3 Ay

Bebeğiniz uyku sorununu en çok bu dönemde yani doğduktan sonraki üç ay içinde yaşarlar. Açlıktan, gaz çıkaramadıklarından veya altlarının pis olmasından rahatsız oldukları için uyku düzenleri tam olarak oturmaz. Bu aylarda bebeğinizin aralıksız uyuması 2-3 saat kadar sürer. Bu zaman diliminin ardından acıkıp ağlayarak uyanabilir. Uyumaya devam etmek istese de emmeden ya da altı temizlenmeden edemez. Bu üç aylık süreçte bebeğinize sizin kokunuzu, sıcaklığınızı ya da dokunuşunuzu hissettirterek uyutmanız gerekiyor. Bebekler anneleriyle bu dönemde yeni yeni bağ kurdukları için uykuya dalana kadar yanında ya da kucağınızda sıcaklığınızı hissettirerek uyutmanız çok önemli.

Bebeğiniz bir yaşına gelene dek yastık kullanmamalısınız. Hassas kemik yapılarını etkileyebilir. Battaniye kullanacaksanız da nefes almasını engellemediğinizden kesinlikle emin olmalısınız. Bebeğiniz gazını çıkaramadığı için uyuyamıyorsa eğer bebeğinizi göğsünüze yaslayarak uyutun. Bebeğinizin kendi odanızda yanınızdaki bir beşikte uyuması ilk altı ay için çok önemlidir çünkü yanınızda uyuttuğunuz zaman ezebilirsiniz.

3 – 6 Ay Arası

Bebeklerin uyku düzenleri tam da bu aylarda oturmaya başlar. Zamanla uyku süreleri uzar. Arada bir düzensiz olur. Bazı zamanlarda da rutinleşmeye başlar fakat her ay değişebilir. Bu yüzden endişelenmemelisiniz.

Bebeğiniz tamamen uykuda olmasa da yatağa yatırıp uyutabilirsiniz. Uyurken bebeğinizin çevresinde onun dikkatini dağıtabilecek bir nesne olmadığından emin olun. Eline çok sevdiği bir oyuncağını vererek uymasını sağlamayı da deneyebilirsiniz. Uyumadan yatırdığınız zaman biraz ağlasa da eninde sonunda uykuya dalacaktır. Eğer ağlarsa anında kucağınıza almayın biraz bekleyin. Uzun süre ağlamaya devam ederse pışpışlayın. Gerçekten çok ağlıyorsa kucağınıza alıp sırtını sıvazlayın. Bütün bunları yaparken bebeğinizle konuşmayın. Uyuma vaktinin geldiğini öğrenmesi gerekiyor.

6 Ay ve Sonrası

Bu dönemde bebeğinizin uyku düzeni rayına neredeyse oturur. Artık uyku saatleri belirli bir zaman aralığında olmalıdır. Gündüz vakti bir-iki kez bebeğiniz uyuyabilir. İki kere uyuması arasında 1 – 1,5 saat olabilir. Tek seferde 1,5 ila 4 saat kadar uyuması mümkün.

Gece uykuları daha uzun olur. Bu aylarda bebeğinizin beslenme düzeni değişir bu yüzden de gece kolay kolay acıktığından dolayı uyanamaz. Uyku saatinden önce hareketli şekilde yapılan aktivitelerden uzak durulmalıdır ki bebek uyku saati olduğunu anlayarak kendini hazırlasın. Bebeğiniz kendi kendine uyku saatinin geldiğini zamanla anlayacaktır sizin de uyutmanız kolaylaşabilir. Ara sıra uyku düzeni değişse de geçicidir.

10. aydan sonra bebeğiniz uykuya karşı direnebilir. Durum bu olduğunda bebeğinizin üzerine çok gitmeden sakince uyutmanız gerekiyor. Hem siz sakin olmalı hem de bebeğinizi sakinleştirmelisiniz.

6. aydan sonra bebeğinizin odasını ayırmanız gerekiyor. Gündüz uykularını bebek odasında uyuttuktan sonra geceleri de zamanla yavaş o odada ve bebeğin artık kendi yatağında uyuması sağlanmalıdır. Bebeğinizin odasını ayırmanız onun daha rahat uyumasını sağlar ve siz de rahat bir uyku çekmeye başlayabilirisiniz. Bebeğinizin mutlaka kendi odası olmalı ve orda uyumalıdır. Eğer bu sağlanmazsa nerdeyse 5 yaşına basana kadar yanınızdan ayıramayabiliriniz ki bu durum hem anne-baba hem de çocuk açısından oldukça zordur.