Bebeğin Anne Karnında Ters Durması

Bazı doğumlarda her şey yolunda gitmez. Bütün doğumlar başarıyla sonlanmayabildiği gibi bazı ters durumlara da rastlanılabilir. O durumlardan biri de bebeğin doğum anne karnındaki ters durması durumundan kaynaklanıyor. Bebek doğum kanalında kafasının yukarıya bakacak şekilde ayaklarının ise aşağıda tarafa bakacak şekilde duruyor. Hamile insanların yaklaşık olarak %3 ünde bu durum görülür.

Prematüre bebeklerde ya da ikiz gebelik durumunda bebeğin ters dönmesi durumu ortalamanın üstündedir. Ters duruş denilen bir başka pozisyon bulunur. Bu durumda da bebeğin kafası yukarıda ve bacakları da yukarı karnın içine doğru bağdaş kurar vaziyettedir.

Olumsuz Etkileri

Söz konusu ters durma durumu bebek için de anne için de risklidir. Ters durma pozisyonunda bebeğin göbek bağı sarkabilir. Bebek doğum kanalında ters ilerleyerek göbek bağına yapılan baskı plasentadan kendisine gelecek olan oksijeni azaltabilir. Bazı durumlarda omurgada zedelenmeler oluşabilir. Bütün bunlar nedeniyle sezaryen doğum ihtimali yükselir.

Bu durumun önüne geçebilmek için anne adayının doğum kontrollerini aksatmadan yaptırması olacaktır. Kontrol sırasında bebeğin duruşuyla alakalı bilginebilirler. Bebekler duruşlarını 34-36 aylarında almaktadır. Ancak bebek 36. haftada olunmasına rağmen ters duruyorsa bebeği döndürebilmek için bazı yöntemlere başvurulur. Bu yöntemler popo kaldırma ile ses kullanmadır. Ancak her şey yolunda olsa da bebek doğum sırasında ters pozisyona düşebilir. Bu durum oldukça nadir görülür.
Popo kaldırma yöntemini kullanmadan önce sizi riske atacak bir durumun olmaması gerekmektedir. Bu yöntemde sırt üstü yere yatıp diz kırarak ayaklarınız yerde olacak biçimde durursunuz. Ardından da pelvisinizi kaldırıp belinize destekleyici bir minder koyarsınız. Bu durumda mideniz de idrar keseniz de boş olmalı. Bu pozisyon günde 3 kez engel taşımayan kişilerde uygulanmaktadır.

Ses kullanma yöntemi ise bebeğin tanıdığı seslere hassas olup tepki vermesiyle gelişir. Bebeğin hareketli olduğu durumlarda müzik dinletmeniz ya da eşinizin karninıza başını koyup bebekle konuşması etkisiyle ters yönde olan bebek sese doğru dönecektir. Belli aralıklarla bunu yapmak oldukça iyi sonuç vermektedir.